Viktigaste nyheterna på tre minuter

USA:s kärnkraftsavtal med Saudiarabien sågas

USA har tecknat ett avtal med Saudiarabien som på sikt syftar till att upprätta ett civilt kärnkraftsprogram i landet. USA snarare än IAEA kommer att ansvara för inspektioner. Avtalet kritiseras hårt av oppositionspolitiker i USA, enligt flera medier.

”Trump hävdar att hans krig mot Iran handlar om att hindra ett auktoritärt land från att anrika kärnbränsle. Nu låter han sina bästa vänner i Saudiarabien – en av världens mest brutala diktaturer – göra precis det”, skriver Bernie Sanders på X.

Skogsbränderna fortsätter – tusentals tvingas fly

De våldsamma skogsbränderna i Frankrike, Spanien och Italien har tvingat ytterligare tusentals människor på flykt, rapporterar TT. Under natten till torsdagen meddelade franska myndigheter att 7 000 personer i den sydvästra delen av landet hade evakuerats.

På onsdagen hade en skogsbrand i centrala Spanien – som beskrivs som den näst värsta i landets historia – ödelagt över 32 000 hektar mark.

372 mordutredningar på Stockholmspolisens bord

Polisen i Stockholm bedriver just nu 372 mordutredningar, skriver Svenska Dagbladet. Det är en ökning med 120 fall jämfört med för fem år sedan och är i stor utsträckning följden av det gängkrig och de konflikter som rasat i Stockholms södra orter de senaste åren.

Trenden är dock sjunkande. Hittills i år har bara åtta mord med skjutvapen registrerats i Stockholm, att jämföra med drygt 25 i snitt de senaste fyra åren.

Amin Boudri, tidigare i Gais nu i Hammarby, är allsvenskans dyraste någonsin. (Björn Larsson Rosvall/TT / TT Nyhetsbyrån)

Fler nyheter i korthet

Bevisen: Artisten misstänks ha styckmördat 14-åring

I september förra året hittades kvarlevorna efter den 14-åriga Celeste Rivas Hernandez i bakluckan på artisten D4vds Tesla. Nu ska det avgöras om bevisningen mot honom räcker för åtal.

Håll utkik under dagen

  • 10.00: Regeringen håller sommarfika i Rosenbad där statsråd presenterar aktuella beslut.
  • 11.00: Eskilstuna tingsrätt meddelar dom om mord och mordförsök från augusti 2024.
  • EU:s deadline löper ut för att behålla lågt pristak på rysk olja.
  • USA:s utrikesminister Marco Rubio möter Rysslands Sergej Lavrov vid Aseanmöte i Manila.
  • Intrum, Stora Enso, Traton och Scania bland de svenska bolag som redovisar sina delår.
  • Nokia, BNP Paribas, Total Energies och SAP finns bland de internationella bolagen som släpper kvartalsrapporter.
  • Kandidaterna till att bli FN:s nästa generalsekreterare möts i tv-sänd debatt.

Till sist

I hjärtat finns en slags minihjärna, ett eget nervsystem, som ihop med det autonoma nervsystemet hjälper till att styra hjärtrytmen. Mycket är okänt om hjärtneuronerna men systemets utformning har undersökts i en ny studie på möss och funktionen tycks vara att se till att hjärtat fortsätter slå även vid extrem stress. Läs mer hos Nature.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen