Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Lejon i en nationalpark i Zimbabwe. Arkivbild.
Lejon i en nationalpark i Zimbabwe. Arkivbild. (Tsvangirayi Mukwazhi / Ap)
Utrikes

Sjuårig pojke hittad efter fem dygn i lejonreservat

Av Ebba Örn
Publicerad: 3 jan. 2025
ANNONS

Den 27 december försvann en sju år gammal pojke in i nationalparken Matusadona i norra Zimbabwe, ett reservat där det bor både lejon och elefanter. Fem dagar senare har den försvunne pojken nu hittats vid liv, omkring fem mil från sin hemby, rapporterar AFP.

Förutom lejon och elefanter bor även afrikanska bufflar, noshörningar, antiloper och zebror i parken. Enligt nyhetsbyrån ska pojken ha levt på frukt och vatten, som han fick tag på genom att gräva sig igenom en flodbank. För att inte bli lejonmat om natten sov han uppe på klippor.

– Bybor hjälpte till att leta efter honom genom att spela på trummor och hoppas att han skulle följa ljudet, säger politikern Mutsa Murombedzi som bor i området.

ANNONS
Han hittades först när parkväktare tog sig djupare in i vildmarken
AFP  · Ofta betalvägg
Vandrade 49 kilometer genom svår terrän: ”Anmärkningsvärt”
TT
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
ZimbabweAfrikaDjur & natur