Cantwell: Nu måste journalistiken besinna sig
Seriösa medier har de senaste dagarna tävlat i grenen rapportera om sexbrott men har nu all anledning att besinna sig, skriver Aftonbladets rättskrönikör Oisín Cantwell.
”Det kan på andra sidan Köln och anklagelser mot Dagens Nyheter om mörkning av sexuella övergrepp på en ungdomsfestival inte ha undgått någon att tidningar, radio och tv lagt ner ansenliga resurser på att hitta nya berättelser av liknande slag.”
Delar av rapporteringen har varit bra menar han men lyfter samtidigt fram exempel på det som varit mindre bra.
”Värst har Kvällsposten varit. I en rubrik talade tidningen om ’sexuella massofredanden’ i Malmö under nyårsafton”, skriver han och fortsätter:
”Men några sexuella ofredanden förekom inte. I varje fall inte enligt polisens informatör Lars Förstell.”