(Fredrik Persson / TT / TT NYHETSBYRÅN)

”M-ledaren har i viss mån lyckats vrida valrörelsen”

Opinionssiffrorna är fortfarande dystra för Moderaterna. ”Men betraktar man valrörelsen som en disciplin i sig själv, så går det inte så illa för Moderaterna och Fredrik Reinfeldt”, skriver SvD:s Göran Eriksson. Ämnena som avhandlades under SVT:s partiledarutfrågning var frågor Reinfeldt och Moderaterna vill att valrörelsen ska handla om, menar Eriksson.
Men i dag är fler arbetslösa än när Alliansen kom till makten 2006 och i SVT:s utfrågning ville Reinfeldt prata om jobben istället för arbetslösheten. SVT:s Margit Silberstein skriver att förmodligen ångrar Reinfeldt ”att han i valet 2006 stod på gator och torg och ropade ut att Sverige har massarbetslöshet.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen