Tanzania inför gratis grundskola nästa år
För att öka läskunnigheten kommer Tanzania införa gratis grundskoleutbildning för alla från och med nästa år. Tidigare är det bara lågstadiet som har varit gratis och i de årskurserna går omkring 90 procent av tanzaniska barn, enligt siffror från Unicef. Bara var fjärde börjar på högstadiet i det fattiga landet, där de flesta försörjer sig på jordbruk.
De nya lagarna har inte bara som mål att alla familjer ska få gratis utbildning i elva år, det kommer också vara straffbart att inte låta sina barn gå i skolan.
– Att göra så att barn slutar skolan av vilken orsak som helst är ett brott eftersom du då bryter mot den fundamentala rätten till utbildning, sade justitieminister George Masaju vid en examensfest i en skola i huvudstaden Dar es Salaam, enligt nyhetsbyrån Reuters.