Sara Danius och Horace Engdahl, blivande och tidigare ständiga sekreterare (JONAS EKSTRÖMER / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Kritik mot Akademien: ”För kurdvänlig”

Svenska Akademien kritiseras hårt i turkiska medier, rapporterar Expressen. Orsaken är att författaren Yasar Kemal – som avled förra veckan – aldrig fick Nobelpriset i litteratur. De turkiska medierna menar att detta beror på att Svenska Akademien låtit sig styras av ”kurdvänliga personer”.
Enligt Expressen pekar turkiska tidningar ut författaren Olof G Tandberg som den ständige sekreterare som haft stor del i att Kemal aldrig fick priset. Ett problem med den teorin är att Tandberg aldrig suttit i Svenska Akademien.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen