Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Libanesiska barn firar jul i en by i södra Libanon, nära Rmeich vid gränsen till Israel.
Libanesiska barn firar jul i en by i södra Libanon, nära Rmeich vid gränsen till Israel. (Mohammad Zaatari / AP)
Julen

Julen tillbaka i Gaza och Libanon: ”Titta på lyckan”

Av Oscar Lundberg
Publicerad: 24 dec. 2025
ANNONS

Julen har letat sig in i flera krigshärjade områden i år. I dag firas julen i den enda katolska kyrka som finns kvar i Gaza, rapporterar Svenska Dagbladet. Prästen Gabriel Romanelli berättar om församlingens tillvaro i vapenvilan, efter år av krig och förstörelse.

– Jesu korsfästelse berättar alltid för oss om att hopp finns även i extremt lidande. Men i det mänskliga är hoppet inte lika tydligt. Det verkar som att världen håller på att glömma Gaza och vår situation, säger han.

I Rmeich, i södra Libanon, har julfirandet nu återvänt efter ett år av krig mellan Israel och Hizbollah, skriver Aftonbladet. Trots att vapenvilan är skör har kyrkan i dag blivit en plats för glädje, säger samhällets präst, fader Najib Amil.

– Äntligen kan människor känna sig trygga här. Titta på lyckan i barnens ansikten. Det är stor skillnad nu. Det är som att livet kommer tillbaka.

ANNONS
Tre dog när Gazakyrkan träffades av en granat i somras
Svenska Dagbladet  · Ofta betalvägg
Romanelli skickar regelbundna videohälsningar på Youtube
Aftonbladet har besökt Rmeich, som julpyntats från topp till tå
Aftonbladet
Annons
Förläng helgen på hotell — bo från torsdag eller fredag hos Elite Hotels och få 30% rabatt vid minst två nätter
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
JulenGazaLibanonIsraelMellanöstern

Rasar mot alkoholmusten: ”Gift i en svensk tradition”

Carlsberg säljer julmust med alkohol inför årets julfirande. Det får nykterhetsorganisationen Blå bandet att gå i taket, rapporterar Dagen.

30 september, 23.25
Julmust med alkohol.

Nu släpper SJ biljetterna till jul och nyår

Klockan 09.00 släppte SJ sina biljetter för jul- och nyårsperioden. Sofie Struwe, direktör för kommersiell trafik, säger till GP att resenärer bör vara ute i god tid.

30 september, 09.23
Den som vill åka med SJ i jul bör kika på biljetter snart, menar bolaget.

”Tidstjuven” mest sedda julkalendern på SVT Play

”Tidstjuven” blev den mest sedda julkalendern någonsin på SVT Play, skriver SVT i ett pressmeddelande som citeras av Expressen.

2 januari, 12.25
Gusten Wickberg (Clint) och Simon J. Berger (Bildsköne Bengtsson).

Kalle Anka lockade färre – men har ”stark status”

2 984 000 såg SVT:s ”Kalle Anka och hans vänner önskar god jul” på julafton. Det rapporterar TT, som tagit del av ett pressmeddelande från mätningsanalytikerna MMS.

29 december 2025, 13.40
 "Kalle Anka och hans vänner önskar god jul", illustrationsbild.