Obama: ”Har behandlats som en betjänt”
I samband med debatten om våldet och rasismen mot svarta i USA berättar Barack och Michelle Obama om sina egna erfarenheter av rasism i en intervju med People Magazine. Båda två avslöjar att de fått utstå rasistiska fördomar, Michelle Obama så sent som efter att hon blev ”first lady”.
– Det finns ingen svart man i min ålder som är professionell som inte kommit ut från en restaurang och väntar på sin bil och någon inte gett dem sina bilnycklar, säger Barack Obama.
Michelle beskriver hur maken också misstagits för att vara servitör när han burit smoking – på en smoking-middag. Samtidigt har hon själv misstagits för att vara personal. När Michelle Obama nyligen besökte en Target-butik frågade en kund om hon kunde plocka ned en vara från en hylla.