Kvinna hittades fastfrusen efter två dagar – vid liv
En 74-årig kvinna som varit försvunnen i två dagar har hittats fastfrusen i marken i Tennessee i USA. Fotografen Keith Sheldon var ute för att fota snön när han lade märke till en övergiven bil. Genom sin lins fick han sedan syn på en äldre kvinna som låg i fosterställning på marken en bit från bilen.
– Hon låg där fastfrusen i marken och hade en brun jacka på sig som smälte in i bakgrunden, berättar Sheldon för News 2.
Han ringde efter en ambulans och tillsammans med sjukvårdspersonalen lyckades han få loss henne från marken. Kvinnan fördes till sjukhus och kunde skrivas ut kort därpå.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen