Svensk doldis navet i afrikansk finansmarknad

Håkan John Wilson är chef för Världsbankens riskkapitalenhet som i dag satsat i ungefär 200 afrikanska banker. I en lång intervju för African Business Magazine berättar han vad han tycker om Afrikas finanssektor och de mobilbaserade mikrobetalningarna M-pesa.
– För det första har många av oss försökt ersätta M-pesa men det är svårt. Jag tror inte att du helt kan gå ifrån kontanter och se din kund öga mot öga. När vi försökte kopiera M-pesan var det många regulatorer som ville ha sig en bit av kakan. Men det är absolut nödvändigt för den ekonomiska tillväxten, säger han.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen