Arkivbild. (Fredrik Sandberg / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Mäklarbranschen i gräl om tv-reklam

Lågprismäklaren Hemverket har hamnat i blåsväder för sin tv-reklam, där de menar att konkurrenterna tar så bra betalt att de kan skåla i champagne, skriver SvD.
Mäklarsamfundets Stockholmskrets har enligt tidningen riktat en skrivelse till Mäklarsamfundets styrelse och tillika diciplinnämnd, där man menar att Hemverket ”marknadsför sig självt genom att på ett löjeväckande sätt framställa resten av mäklarkåren som festprissar som tar hundratusentals kronor betalt”.
Reklamen ses i anmälan som nedsättande för branschen och kritiseras också för att jämföra Hemverkets affärsidé med en teknisk revolution.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen