(Bertil Ericson / TT NYHETSBYRÅN)

Att PWC ska granska SCA-avslöjanden får kritik

SCA:s ordförande Sverker Martin-Löf har beslutat att den stora granskningen av företagets omdebatterade och kritiserade affärsflyg ska göras av PWC, samma firma som sedan 1980-talet har skött SCA:s revision. Det skriver SvD Näringsliv. Valet av PWC har kritiserats hårt, bland annat av Mats Andersson, vd för Fjärde AP-fonden.
– Om man vill ha en oberoende granskning så borde första valet knappast falla på den revisionsbyrå som redan gått igenom det här materialet och godkänt det.
SvD Näringsliv och analyssajten N360 har granskat SCA:s årsredovisningar sedan år 2000. Granskningen visar att PWC, bara under den här perioden, har tjänat 1,25 miljarder kronor på SCA.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen