I kväll avgörs Malmö FF:s öde – mot Juventus
Kvällens möte med Juventus är Malmö FF:s näst sista match i gruppspelet till Champions League. Skånelaget har för tillfället tre poäng upp till andra och tredjeplatsen, som betyder avancemang i Champions League eller Europa League.
I förra omgången förlorade de hemma mot fjolårets finallag Atlético Madrid – ett resultat som fick MFF att känna att de kan skaka om de främsta i Europa.
– Atléticos kollektiv är strået vassare än Juventus. Så jag tror våra chanser är större. Förhoppningsvis kommer Juventus hit och underskattar oss lite, säger Magnus Eriksson.
Grupp A (matcher, poäng)
Club Atlético de Madrid (4, 9)
Olympiacos FC (4, 6)
Juventus (4, 6)
Malmö FF (4, 3)
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen