Eva Westberg på Fastighetsmäklarinspektionen. (TT / FMI)

Mäklare rekommenderar banker – får kritik

Nästan var fjärde mäklare rekommenderar sina kunder en bolåneaktör, visar en ny Sifoundersökning enligt DN.
Men att styra kunder mot specifika långivare och inte objektivt redovisa även andra alternativ kan vara ett brott mot fastighetsmäklarlagen, säger Eva Westberg på Fastighetsmäklarinspektionen.
– Det får absolut inte vara så att man som kund är tvungen att ta lånet via en viss bank för att få tillgång till mäklartjänsten. Det måste vara frivilligt, men att rekommendera en långivare är en service man får ge som mäklare, säger hon till DN.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen