Satt 38 år i fängelse för dubbelmord – var oskyldig
Joseph Sledge är 70 år och har suttit 38 av dem i fängelse oskyldigt dömd för mordet på en mamma och hennes barn i staden Elisabethtown i North Carolina. Nu har Sledge släppts efter att det bevisats att han hela tiden varit oskyldig. DNA-bevisen som hittades på platsen då mordet begicks, 1976, matchar inte Joseph Sledge. Det visar en utredning gjord av den statliga organisationen Innocence Inquiry Commission.
– Jag ska gå hem, ta det lugnt, sova i en riktigt säng och kanske simma i en pool, sade Sledge till media efter att han släppts fri.
Redan 2013 tog ett huvudvittne tillbaka sin utsaga att det var Sledge som dödat kvinnorna.
Bildspel:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen