Syriens regim har dödat hundratals läkare på fyra år
Syriska regeringsstyrkor har dödat närmare 600 läkare och annan sjukvårdspersonal genom bombattacker, krypskyttar och tortyr under de fyra år som Syrienkriget pågått. Det uppger människorättsgruppen ”Physicians for Human Rights” i en ny rapport, skriver nyhetsbyrån AFP.
Den New York-baserade organisationen beskyller Syriens president Bashar al-Assads styrkor för att systematiskt rikta in sig på sjukhus och sjukvårdspersonal på ett sätt som saknar motstycke i modern krigföring.
Angrepp på sjukvårdspersonal är ett brott mot internationell humanitär rätt, men gruppen anser att ”när attackerna är så utbredda och systematiska som i Syriens fall, utgör de ett brott mot mänskligheten”.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
