Sörjande lade ner blommor i chockat Paris
Det var en stad i chock som vaknade upp på lördagsmorgonen efter gårdagens blodbad. Paris stora turistattraktioner som Eiffeltornet och Disneyland har stängts och sportevenemang stängts in, skriver AFP. Men trots skräcken tog sig många parisare till attentatsplatserna för att tända ljus, lägga ner blommor och sörja, skriver internationella medier.
Samtidigt tvingas sörjande Parisbor bort från minnesplatsen på torget Place de la République då polisen fruktar nya dåd, skriver Expressen.
– Vi behöver samlas här, säger Emmanuelle Martaud, 27, enligt tidningen.
Detta har hänt:
• Dödssiffran efter attackerna varierar mellan 120 och 150 döda, men befaras stiga. De flesta offren dog i attacken i konserthuset Bataclan. 200 ska vara skadade.
• Det rör sig om ett flertal attacker i Paris som antas ha varit koordinerade.
• En svensk ska ha dödats och en skottskadats, enligt uppgifter till UD.
• Vid 22-tiden på fredagen kom det första larmet, då om skottlossning på en restaurang i det 10:e arrondissementet. Attacker på fler barer och restauranger följde.
• Två självmordsbomber och ytterligare en explosion ska ha detonerat vid nationalarenan Stade de France.
• President Hollande har utlyst undantagstillstånd och infört skärpta gränskontroller.
• Åtta terrorister uppges vara döda.