Ökning av arbetslösa utländska akademiker
För akademiker beror graden av sysselsättning på varifrån hen kommer. Bland svenskfödda akademiker är arbetslösheten 2,7 procent. Motsvarande siffra från högutbildade personer som är födda utanför norden är 15 procent. Det visar en Sacorapport. Samma siffra är ännu högre för akademiker som kommer från Afrika eller Asien.
Siffrorna innebär att det, för första gången hittills, finns fler utlandsfödda akademiker som är arbetslösa än arbetslösa akademiker som är födda i Sverige.
– Vi har haft ett ganska stort inflöde av välutbildade. Ofta har de som kommer hög utbildning eller ingen utbildning alls, säger Thomas Ljunglöf som skrivit ihop rapporten på Saco.
Rättelse
I en tidigare version av artikeln var siffror från rapporten feltolkade. Vi ber om ursäkt för misstaget. Nya Saco-rapporten visar att det i absoluta tal finns fler arbetslösa akademiker som är födda utomlands än i Sverige.