Svensk spionsatellit byggs i Uppsala
Ett svenskt företag i Uppsala har fått i uppdrag att bygga Sveriges första spionsatellit, enligt SVT Uppsala. Satelliten, som kan skickas upp nästa år, ska avlyssna radiotrafik. Satelliten är byggd i samarbete med det amerikanska flygvapnet och kostnaden kommer att ligga på sammanlagt 50 miljoner kronor
– Vi kallar den inte för spionsatellit utan för försvarssatellit, säger Eva Bernhardsdotter, projektledare på Försvarets Materielverk (FMV) till SVT.
Rättelse:
I en tidigare version av artikeln uppgavs att anledningen till att FMV bygger en försvarssatellit var för att försöka lyssna på rysk radiotrafik. Uppgifterna kom från SVT Uppsala, men visade sig vara felaktiga.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen