Telias vd Johan Dennelind och den uzbekiska presidentdottern Gulnara Karimova. (TT)

”Muddy Waters har inte räknat fel på Teliaaktien”

Aktieinvesteraren Muddy Waters skarpa kritik mot Telia rörande bland annat företagets affärer i Centralasien avfärdades av såväl Telia som andra investerare i telekomsektorn. Men i en kommentar skriver SvD Näringslivs Peter Benson att Muddy Waters inte var så fel ute i alla fall, särskilt inte med den som han säger ”chockartat” låga riktkursen på 29 kronor per aktie.
”SvD har gått till botten med frågan och det visar sig att Muddy Waters absolut inte har ’räknat fel’ vilket kritikerna lite raljant hävdar. Aktievärderingen 29 kronor går absolut att härleda även om analysen bygger på ovanligt (och bitvis överdrivet) tuffa antaganden”, skriver han.

Tidigare:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen