Tjejernas fälla satte dit misstänkte sexbrottslingen
Fyra tjejer i 16-årsåldern i Lund upplevde att de inte fick hjälp av polisen. Därför gillrade de själva en fälla så att en 87-årig man, misstänkt för att ha sexofredat flera ungdomar, kunde gripas. Det rapporterar Sydsvenskan.
Enligt vittnesberättelsen hade den äldre mannen vid ett flertal tillfällen dykt upp vid busshållplatsen utanför deras skola på eftermiddagarna. Där ska 87-åringen vid flera tillfällen ha tagit olika tjejer och killar på rumpan och även pressat sitt kön mot dem.
I torsdags bestämde sig därför fyra av tjejerna för att hoppa på bussen som mannen brukade åka med. När han väl steg på ringde de polisen, som senare kunde gripa den misstänkte.
– Det här kan vara toppen på ett isberg, säger Lundapolisen till tidningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen