Drack tre öl om dagen – nu stoppas 110-åringen
När New Jersey-bon Agnes Fenton fyllde 105 för fem år sedan delade hon med sig av sin hemlighet för ett långt liv – tre öl och en shot whisky om dagen.
I lördags fyllde hon 110 år och samtidigt meddelade hennes vårdgivare att de stryper alkoholkonsumtionen, skriver tidningen North Jersey.
Anledningen är att hon äter för lite. Fentons läkare sedan tjugo år säger trots det att hennes hälsa är fenomenal.
– De få saker som varit fel med henne har försvunnit på ett sätt de inte borde ha. Hon är helt fantastisk.
När tidningen frågade Fenton om hennes läkare skulle tillåta ett undantag från de nya restriktionerna var svaret kort:
– De skulle bara våga annat.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen