Rapport: MH370 styrdes ur kurs med avsikt
Någon i MH370:s cockpit styrde sannolikt med avsikt planet ur kurs innan det försvann, enligt en preliminär bedömning av amerikansk underrättelsetjänst som inte varit avsedd att bli offentlig, uppger källor för CNN.
Uppgifterna baseras på satellitdata och andra bevis och bygger alltså inte på någon ny information kopplad till den vrakdel som hittats på den franska ön Réunion i Indiska oceanen.
Bedömningen går inte så långt som att slå fast något konkret om vad som inträffat, men enligt CNN kan den gör att ljuset återigen riktas mot de två piloterna.
Enligt en malaysisk rapport ändrade MH370 kraftigt kurs strax efter att ha passerat den indonesiska ön Sumatras södra spets. Utredningen konstaterar också att planets kapten inte hade några personliga eller ekonomiska problem som skulle kunna ge några ledtrådar. Inte heller har man kunnat hitta något avvikande i den övriga besättningens bakgrunder.