”Pengar tvättas i princip ostört i svenska butiker”
”Alla försök till att minska penningtvätt är värda att applådera”, skriver SvD:s Patricia Hedelius med anledning av att Finansinspektionen inlett en rekordstor granskning av de svenska storbankernas hantering av pengatvätt och terrorfinansiering. ”Det betyder ett stort pågående mänskligt lidande när pengar från brottslig verksamhet som trafficking, barnporr och droghandel kan förvandlas till något som ser ut som skattade vinster från hederlig verksamhet.”
Relativt fria från granskning står dock alla de butiker som erbjuder sina kunder att använda Western Union, Moneygram och PayPal för att skicka pengar – ”ett stort svart hål där pengar nu kan tvättas i princip ostört” och som Länsstyrelserna inte förmår kontrollera, enligt Hedelius.
”Vill man flyga under radarn så utnyttjar man nog hellre Western Union i någon butik vid Plattan i stället för att bli private banking-kund i något av bankernas marmorpalats vid Kungsträdgården i Stockholm”, skriver hon.