OECD-studie: Tonåringar kan ingenting om ekonomi
Endast en av sju 15-åringar har tillräckligt ekonomiskt kunnande för att fatta enklare beslut om vardagliga utgifter. Det visar en studie från OECD som genomförts med 29 000 deltagande från 18 länder. Med anledning av resultatet konstaterar Wall Street Journal att alla världens länder bör se över sin ekonomiska utbildning.
”De flesta ekonomers modeller antar inte bara att människor är rationella, utan också att de har en grundläggande nivå av ekonomiskt kunnande som gör det möjligt för dem att fatta någorlunda välgrundade beslut om alla typer av ekonomiska frågor”, skriver tidningen.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen