Flyktingar i Nickelsdorf på söndagen. (Ronald Zak / TT NYHETSBYRÅN)

Ungern ändrar lagen – tusentals korsade gränsen

Oron bland flyktingar i Ungern växer inför att den nya ungerska flyktinglagstiftningen träder i kraft i morgon tisdag. Sent i går hade närmare 10 000 nått lägret vid den österrikiska orten Nickelsdorf som gränsar mot Ungern, i väntan på att få komma vidare, rapporterar DN. Motorvägen som korsar gränsen har stängts av eftersom många försökt att gå till fots till Österrike.
Samtidigt förbereder ungersk militär att stänga gränsen mellan Ungern och Serbien i morgon. Frilansfotografen Meli Petersson Ellafi säger till Expressen att myndigheterna tömmer flyktinglägret vid gränsen för att köra flyktingarna till tågstationen i gränsorten Röszke. Vart de sen ska föras är oklart, enligt tidningen.

Bakgrund

Nickelsdorf:

karta

Bakgrund: EU-ländernas flyktingpolitik

Inom EU råder i nuläget stor oenighet om hur flyktingkrisen ska hanteras. Tyskland, Frankrike och Sverige tillhör de länder som vill ha bindande flyktingkvoter. Många nya EU-länder i öst är aktiva motståndare till kvoter, bland annat Ungern som nyligen lagstiftat om fängelsestraff för personer som tar sig över de nybyggda gränsstängslen.
Majoriteten av de flyktingar som når Europa kommer till Tyskland och Angela Merkel har klargjort att asylrätten inte har någon begränsning.
Storbritanniens David Cameron har tidigare kallat de flyktingar som försöker ta sig över engelska kanalen för ”svärmar”. Nu tycks kursen ha ändrats något och landet har utlovat att ta emot fler syriska flyktingar.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen