Mer information om Nintendo Switch läcker ut
Det är inte mer än två veckor kvar till dess att Nintendo offentliggör specifikationerna för sin nya spelkonsol Switch. Men en hel del information tycks redan ha läckt ut. Det framgår av en diskussion på Youtube-kanalen OBE1Plays, där den ofta välinformerade Laura Kate Dale från Let’s Play Videogames avslöjar flera av konsolens egenskaper.
Bland annat sägs batteritiden för konsolen i handhållet läge ligga på tre timmar, men ska gå att ladda upp mycket snabbt via USB-C. Den inbyggda lagringskapaciteten sägs ligga på 32 GB, men ska vara utbyggbart med MicroSD-kort till 128 GB. Dessutom ska den ena handkontrollen ha en delningsknapp som gör det möjligt att dela skärmdumpar och videoklipp med andra spelare.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen