Kadetter på Militärhögskolan Karlberg. Illustrationsbild. (TT)

Officersbrist oroar när Nato drar allt närmare

Efter lång väntan rör sig Sverige mot ett Natomedlemskap, och regeringen har slagit fast att officersutbildningen ska växa – men trots det fylls inte programmet, rapporterar SvD.

Just nu går 213 officersstudenter – så kallade kadetter – utbildningen, trots att 250 platser är tillgängliga. Detta i ett läge när 250 officerare om året väntas gå i pension, och 200 till 250 ska skickas utomlands vid ett Natomedlemskap.

Erik Frisk, kadett på och studentrådsordförande på Militärhögskolan Karlberg, vittnar om en ”stor oro” för arbetsvillkoren hos kadetterna.

– Officersyrket är inte känt för bra löner eller bra arbetstider. Man är borta från familjen, får räkna med att pendla mycket och med Natointrädet kommer också utlandstjänst.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen