Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Zendaya i maj tidigare i år.
Zendaya i maj tidigare i år. (Evan Agostini / AP)
Helg • Intervjuer

Zendaya lär sig ta större ansvar för sin kropp och själ

Av Joseph Chaouch Båth
Publicerad: 8 juni 2024. Uppdaterad: 8 juni 2024
ANNONS

Skådespelaren Zendaya Coleman är inget träningsfreak. Men hon försöker bli bättre på att röra på sig – inte minst för sin mentala hälsas skull.

Promenader med hunden räddar henne från hemmasittande, och hon vill att folk ska veta att livet inte alltid är lätt eller helt perfekt – oavsett vem du är eller hur glamoröst ditt liv kan verka utifrån:

– Jag måste verkligen vara medveten om att ta hand om mig själv. Jag håller på att lära mig ta större ansvar för mig själv och min egen kropp och se efter allt, säger hon i en intervju med Vogue.

Läs hela intervjun via länken nedan.

ANNONS
Zendaya Talks Anxiety, Impact, and Her New Partnership With On
www.vogue.com

Om intervjuer

Under rubriken ”Intervjuer” rekommenderar Omni-redaktionen under helgen några intressanta intervjuer med personer från flera vitt skilda branscher.

Om Omni-helg

Svepen är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner och intervjuer som publiceras varje helg.

Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
HelgIntervjuerZendaya ColemanFilm & tv

”Som att min mamma skaffat pojkvän som har en båt”

Efter en konflikt med sitt gamla skivbolag bytte Zara Larsson till RCA Records och en kort tid senare exploderade hennes karriär.

17 oktober, 12.54
Zara Larsson. Här under ett uppträdande på Way out west i Göteborg.

”Stranger Things”-stjärnan: Är trött på att spela nervös

Den brittiske skådespelaren Charlie Heaton tröttnade på att spela nervös och ängslig efter tio år med ”Stranger Things”, säger han till Interview Magazine.

17 oktober, 10.45
Charlie Heaton vid Toronto International Film Festival i september.

”Heated Rivalry” avgjorde Rae Jepsens val av barnnamn

Den kanadensiska popstjärnan Carly Rae Jepsen har en del att stå i. Hon är nybliven mamma, har precis släppt ett nytt album och arbetar på en Broadwaymusikal av filmen ”Tio orsaker att hata dig” tillsammans med Lena Dunham.

17 oktober, 10.45
Carly Rae Jepsen.

Fredspristagare: Var det min plikt att ta hand om barnen?

Den iranska fredspristagaren Narges Mohammadi, 54, blev slagen, sparkad och dragen i håret när hon greps av säkerhetsstyrkor i december. Skadorna var så allvarliga att hon behövde genomgå två hjärnröntgenundersökningar. Det säger hon i en intervju med The Guardian.

10 oktober, 10.05
Narges Mohammadi.