Pensionärer tvingas oftare betala restskatt
Pensionärer är klart överrepresenterade av de svenskar som får restskatt när slutskattebeskedet i dagarna dimper ner i postlådan, skriver SvD Näringsliv. Orsaken är att de många gånger får pension från flera olika aktörer.
– Då blir skatten för låg i förhållande till den sammanlagda pensionssumman man får varje månad, säger Nordeas privatekonom Ingela Gabrielsson till tidningen.
Å andra sidan fick nästan 40 procent av svenskar i åldrarna 18–65 år tillbaka det belopp de förväntat sig i skatteåterbäring, visar en Sifo-mätning beställd av Nordea.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen