Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Jonathan Nackstrand / AP)
Nya fetmaläkemedlen

Kris för Novo Nordisk – har tappat 1 000 miljarder

Av Johanna Andersson, Omni Ekonomi
Publicerad: 1 aug. 2025
ANNONS

Donald Trumps krav på lägre läkemedelspriser i USA förstärker raset för Novo Nordisk aktie, rapporterar flera medier. Vid stängning var aktien ner 1,8 procent på Köpenhamnsbörsen.

Tidigare i veckan rasade aktien över 20 procent efter en vinstvarning. Bolaget aviserade också att man gör förändringar på ledningsnivå och däribland byter vd. De beskeden lugnade inte marknaden.

På en vecka har aktien tappat en tredjedel av sitt värde, motsvarande cirka 1 000 miljarder svenska kronor, skriver DI. Tidningen skriver att förlusten motsvarar nästan en fjärdedel av landets BNP, som 2024 var 4 209 miljarder kronor.

ANNONS
Trump: Läkemedelsbolagen har 60 dagar på sig att sänka priserna
Dagens Industri  · Ofta betalvägg
Astra Zenecas aktie har fallit 3,4 procent på Stockholmsbörsen till följd av Trumps utspel
Affärsvärlden  · Ofta betalvägg
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Nya fetmaläkemedlenNovo NordiskLäkemedelsindustriLäkemedel & medicinteknikDanmarkKöpenhamnsbörsen

Novo sänker priset på viktläkemedel

Danska läkemedelsjätten Novo sänker priset på viktminskningsläkemedlet Wegovy med 20 procent i Sverige. För användarna blir det en besparing på omkring 500 kronor i månaden, enligt bolaget.

1 oktober, 06.25
Wegovy.

Nanexa i jätteavtal med Novo – värt tolv gånger börsvärdet

Det First North-noterade bioteknikbolaget Nanexa har tecknat ett avtal med den danska jätten Novo Nordisk till ett värde av upp till närmare 1,2 miljarder euro.

24 september, 20.05
Pressbild.

Novo stäms efter fall av synförlust med Ozempic

Dussintals patienter stämmer danska Novo efter att ha fått synförlust under tiden de använde diabetesläkemedlet Ozempic. Det rapporterar Wall Street Journal.

21 september, 08.45
Arkivbild.

Danmarks tillväxt sjunker – läkemedelsjätten drar ner

Danmarks tillväxt mätt i BNP minskade till 0,3 procent i andra kvartalet, visar färska siffror. Minskningen kan delvis härledas till danska läkemedelsjätten Novo Nordisks problem på marknaden för fetmaläkemedel, skriver Bloomberg.

20 augusti, 13.04
Cyklist i Köpenhamn.