Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Genrebild.
Genrebild. (Christine Olsson / TT Nyhetsbyrån)
Bopriserna

Rekordutbud på svenska bostadsmarknaden i maj

Av Jesper Karlsson, Omni Ekonomi
Publicerad: 8 juni 2025. Uppdaterad: 8 juni 2025
ANNONS

Antalet bostäder till salu i Sverige nådde rekordnivåer i maj, då Hemnet noterade totalt 82 071 annonser – en ökning med 14 procent jämfört med samma månad i fjol. Det framgår av ett pressmeddelande, enligt TT.

– Prismässigt är marknaden stabil, men den präglas av avvaktan med långa säljtider och rekordhögt utbud som följd, kommenterar bostadssajtens analytiker Erik Holmberg.

Just nu har 15 län ett rekordutbud av bostäder till salu. I Västerbotten är ökningen störst, med 45 procent fler annonser jämfört med i fjol. Enligt Holmberg kan det kopplas till osäkerheten efter Northvolts konkurs.

ANNONS
Holmberg: ”Under de senaste månaderna har också antalet försäljningar minskat”
TT

Läs mer

Dämpade boprisförväntningar för fjärde kvartalet i rad (4 juni)
pressmeddelande · via.tt.se
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
BoprisernaHemnetBostadsmarknad

Expert: Ta in olika mäklare och spela ut mot varandra

Den som går i säljtankar gör sig själv en tjänst genom att välja mäklare noga. Det säger företagsekonom Rickard Engström, med bakgrund som mäklare, till SvD. Han tipsar om att kolla försäljningar som mäklare gjort i området.

8 oktober, 22.52
Illustrationsbild.

”Finns ett stort uppdämt behov av att byta bostad”

Det oroliga omvärldsläget har ännu inte satt spår i bostadspriserna. Det konstaterar Skandiamäklarnas vd Daniel Lundberg efter att nya siffror visat att bostadsrättspriserna vände upp i september.

8 oktober, 07.01
Svensk Fastighetsförmedlings vd Fredrik Kullman och Skandiamäklarnas vd Daniel Lundberg. Pressbilder.

Trendbrottet – priserna på lägenheter stiger igen

Priserna på bostadsrätter steg i september efter att ha backat tre månader i rad. Samtidigt backade villapriserna något efter sju raka månader med uppgång, visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik.

8 oktober, 06.33
Lägenhetsvisning på Kungsholmen i Stockholm.

Nära var fjärde krona går till boendet – Sverige trea i EU

Bara grekiska och danska hushåll lägger en större andel av den disponibla inkomsten på boendet än svenska i EU. Det visar en genomgång som låneförmedlaren Trygga har gjort.

5 oktober, 12.44
Illustrationsbild.