Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Martin Kinnunen i samband med att rättegången inleddes
Martin Kinnunen i samband med att rättegången inleddes (Marcus Ericsson/TT / TT NYHETSBYRÅN)
SD:s misstänkta momsfiffel

Åklagaren: Ska fundera på överklagan

Av Peter Johansson
Publicerad: 5 feb. 2016
ANNONS

Vice chefsåklagare Jakob Holmberg ska fundera på om den friande domen mot SD:s rikdagsledamot Martin Kinnunen ska överklagas. Det säger han till TT.

  • De har gjort sin bedömning och jag gjorde min.Tingsrätten kom till sitt slut och jag till ett annat. Sedan har jag nu har tre veckor på mig att fundera på om jag kommer att överklaga och i sådana fall i vilken utsträckning, säger Holmberg till TT. Enligt domen i Södertörns tingsrätt har uppsåt saknats för de felaktigheter som har begåtts i SD:s mediebolag Samtid & Framtid. Kinnunen riskerade fängelse om han dömdes skyldig till brotten. Upprinnelsen till åtalet var 3,7 miljoner som betalades ut från SD:s mediebolag till den tidigare riksdagsledamoten Erik Almqvist efter järnrörsskandalen.
ANNONS
Expressen sänder live
live · Expressen
Kinnunen (SD) frias i tingsrätten
Aftonbladet
Åklagaren hade också yrkat på en miljon kronor i företagsbot
TT
Målet gäller fel som begåtts vid betalningar från ett SD-ägt bolag till före detta riksdagsledamoten Erik Almqvist
TT
Domen: Frikännande dom mot styrelseledamot i Samtid & Framtid AB
www.sodertornstingsratt.domstol.se
Vid två tidigare fall där riksdagsledamöter dömts har de fått lämna riksdagen
bakgrund · Sveriges Radio
Åtalet mot SD-riksdagsledamoten Martin Kinnunen
bakgrund · Dagens Nyheter
bakgrund
 
Martin Kinnunen
Wikipedia (sv)
Martin Anders Kinnunen, född 15 maj 1983, är en Sverigefinsk sverigedemokratisk politiker. Han är pressekreterare för Sverigedemokraterna (SD) och var tidigare förbundsordförande för partiets ungdomsförbund Sverigedemokratisk Ungdom (SDU) mellan 2005 och 2007. Som förbundsordförande för SDU företräddes Martin Kinnunen av SD:s nuvarande partiledare Jimmie Åkesson och efterträddes av Erik Almqvist. Kinnunen har även arbetat som kanslisekreterare för Sverigedemokraternas riksorganisation i Stockholm, ett arbete som han lämnade hösten 2009. Martin Kinnunen och hans sambo utsattes för misshandel vid Gullmarsplans tunnelbanestation i Stockholm på Sveriges nationaldag den 6 juni 2009. Tre kvinnor dömdes i Svea hovrätt för misshandeln av Kinnunens sambo och en man dömdes till fängelse för misshandeln av Kinnunen. Den 29 september 2015 åtalades Kinnunen för två fall av grova skattebrott, skattebrott samt grovt bokföringsbrott med skattemedel av "mycket stora belopp" under sin politiska tjänstgöring och partiverksamhet åt SD-ägda bolagen Samtid och Framtid och Blåsippan AB.
Annons
Planerar ni höstlov på hotell? Elite Hotels ger upp till 25% rabatt på två nätter, frukost ingår
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
SD:s misstänkta momsfiffelPolitikSverigedemokraternaMartin KinnunenBrottLag & rättSamtid och Framtid

SD-politikern Martin Kinnunen överklagar till HD

Martin Kinnunen överklagar hovrättens dom mot honom för bokföringsbrott, skriver Dagens Nyheter. Han begär prövningstillstånd i Högsta domstolen.

30 december 2016, 12.54
Martin Kinnunen, arkivbild.

Ledare: Olika måttstockar i SD – mer gäng än parti

SD-politikern Martin Kinnunen fälldes i går i hovrätten för bokföringsbrott. Han har fortfarande sitt partis förtroende och kommer fortsätta i riksdagen. GP:s ledarskribent Mathias Bred beskriver SD som ett gäng mer än ett parti.

7 december 2016, 09.36
Anna Hagwall utesluts ur partiet. Martin Kinnunen och Oscar Sjöstedt har fortsatt förtroende.

Uteblev under utredning: Tog emot 200 000 i arvode

Martin Kinnunen, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna, har fått 200 000 kronor i arvode för sitt uppdrag i riksbanksfullmäktige. Men han har inte utfört arbetet sedan utredningen om bokföringsbrott inleddes i januari 2015, skriver Expressen.

6 december 2016, 22.46
Arkivbild, Martin Kinnunen

Kinnunen får sitta kvar – ska överklaga till HD

Riksdagsledamoten Martin Kinnunen (SD) kommer att överklaga dagens bokföringsdom till Högsta domstolen. Om han inte beviljas resning och straffet på villkorlig dom och dagsböter på totalt 84 000 kronor verkställs, så kommer han ändå få vara kvar i partiet, skriver Dagens Nyheter.

6 december 2016, 18.04
Arkivbild: Martin Kinnunen