Analys: ”Farhågorna har kommit på skam”
Många oroade sig över Nokias framtid efter försäljningen av bolagets mobilavdelning. Än så länge har farhågorna kommit på skam, skriver SvD Näringslivs Josefin Jakobsson i en krönika. Nokia fick in det nödvändiga kapitalet för att satsa på sin nya huvudaffär: nätverk – vilket bolaget nu har bevisat att de kan tjäna pengar på.
”Idag står Nokias nätverk för 90 procent av bolaget, och de andra verksamheterna - patent och karttjänsten Here - är bara bisysslor i sammanhanget. Mot bakgrund av det var det tveklöst en lättnad för den nya Nokia-vd:n, Rajeev Suri, att kunna visa upp en stabil nätverksaffär i torsdagens kvartalsrapport, som var den första efter försäljningen av mobilverksamheten” skriver Jakobsson.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen