Hem
Kinas ledare Xi Jinping. (Mark Schiefelbein / TT NYHETSBYRÅN)

Analys: Ny dynamik – Kina kan överge löftet från 1997

När Storbritannien lämnade över kontroll över Hongkong till Kina 1997 lades grunden för det som kallas ”ett land, två system”. Uppgörelsen skulle gälla i 50 år, men i och med den nya säkerhetslagen överger Kina nu det löftet redan efter 23 år. Det skriver Tetsushi Takahashi, Nikkei Asian Reviews byråchef i Kina, i en analys.

Tidigare såg Fastlandskina en möjlighet att genom Hongkong få tillgång till den globala ekonomin. Men när Kina nu har blivit en ekonomisk supermakt gäller inte den dynamiken längre, skriver Takahashi.

”Kina gick förbi Japan som världens näst största ekonomi 2010. Peking är inte längre beroende av Hongkongs ekonomiska fördelar”, skriver han.

BBC:s Grace Tsoi och Lam Cho Wai skriver att det finns en stark oro i Hongkong för att grundläggande rättigheter nu kvävs.

”Många är rädda för att det rättsliga systemet monteras ner och blir mer likt det i Kina.”

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen