Analys: Marknaden kan ha tagit ”taco” för långt
Att Donald Trump hotat två av sina största handelspartners med höga tullar och återigen luftat idén om att sparka Fed-chefen Jerome Powell, borde skaka de globala börserna i grunden. Men de relativt svala reaktionerna visar att marknaden fortfarande är i ”taco-läge” – det vill säga förutsätter att Trump kommer backa innan han gör verklighet av hoten. Det skriver Allison Morrow i en analys på CNN.
Morrow varnar för att investerare har blivit lite väl bekväma. När Trump märker att hans hot inte leder till någon större reaktion stärker det hans självförtroende, menar Morrow. Och med det ökar risken för att han faktiskt gör slag i sin politik – och det vore katastrofalt för ekonomin.
”Taco-handeln funkar bara tills den inte gör det längre.”
Market Watchs Brett Arends frågar sig om Trumps senaste utspel om Powell är ett sätt att tysta bråket om den så kallade Epsteinutredningen.
”Epsteinhistorien? Bortglömd. I internets tidsålder har allmänheten guldfiskminne och en valps uppmärksamhetsspann”, skriver han i en analys.