Hem
(JESSICA GOW / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Anrik fotoskola stängs – finns inga jobb

Nordens fotoskola mister bidraget för att utbilda bildjournalister eftersom Myndigheten för yrkeshögskolan anser att det finns för få jobb.
– Tyvärr, det är jättetråkigt eftersom vi vet att Nordens fotoskola är en bra utbildning. Men vi finns till för att tillgodose kompetensbrist i arbetslivet, och vi får inte utbilda till arbetslöshet, säger Kristina Granqvist, pressansvarig på YH-myndigheten, till SVT:s Kulturnyheterna.
Pieter Ten Hoopen, en av Sveriges mest namnkunniga fotografer, säger till programmet att hans utbildning på skolan var helt avgörande för hans framgångar.
– Jag hittade mitt bildspråk där och skulle aldrig ha blivit en bra storyteller utan skolan.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen