Arlandastad köper Skavsta flygplats: ”Attraktivt läge”
Fastighetsbolaget Arlandastad Group förvärvar Skavsta flygplats som ligger utanför Nyköping. Det framgår av ett pressmeddelande.
Börsnoterade Arlandastads vd Dieter Sand uppger att det finns planer på att utveckla en företagspark och en solcellspark i Skavsta.
– Det här projektet passar oss perfekt, det har samma potential som vårt projekt i Arlandastad. Nyköping har ett mycket attraktivt läge med närheten till Stockholm, säger han.
Sand tillägger att att flygplatsdriften kommer att utvecklas och att fokus ligger på att återupprätta lönsamheten.
Erbjudande: Läs Omni Ekonomi gratis i två månader
Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp för affärsläsare. Omni Ekonomi ger dig Sveriges bästa och mest heltäckande bevakning av börs-, bolags- och marknadsnyheter. Dessutom får du dagliga expertkommentarer och långläsning från bland annat Wall Street Journal, Financial Times och The Economist. Du kan också välja att bevaka de bolag och/eller ämnen som intresserar dig allra mest.
Nu kan du som Omni-läsare testa Omni Ekonomi gratis i två månader (värde 318 kronor). Erbjudandet är helt utan förpliktelser, det blir ingen automatisk förlängning och du behöver inte ange något kreditkortsnummer.
Erbjudandet gäller endast dig som inte har nyttjat prova-på-erbjudande från Omni Ekonomi tidigare.