Hem
(Wikipedia)

Auktionshus säljer Winston Churchills fickur från 1904

Den 23 maj auktionerar Dawson ut Winston Churchills fickur i London, skriver internationella medier.

Föremålet från 1904 är en gåva och har en hälsning från den tidigare premiärministern Herbert Henry Asquith ingraverad på insidan.

– Det finns vissa ögonblick då man känner sig riktigt kopplad till historien och har möjlighet att fördjupa sig i Sir Winston Churchills förflutna, både politiskt och personligt, säger Edward Langmead, klockspecialist på Dawson, i ett pressmeddelande.

Auktionshuset förväntar sig att klockan kommer att säljas för mellan 20 000–30 000 pund, vilket motsvarar 261 000–393 000 kronor.

Winston Churchill var premiärminister i Storbritannien under andra världskriget, och åren 1951–1955.

Årets smartaste investering

Hur kommer lågkonjunkturen att påverka börsåret 2024? Kommer vi att få se de räntesänkningar som marknaden prisar in? Och hur kommer det amerikanska presidentvalet att prägla den globala ekonomin?

Med Omnis systerapp Omni Ekonomi får du alla affärsnyheter du behöver på ett ställe – inklusive dagliga aktieanalyser, kommentarer från experter och fördjupning och förklaring av utvecklingen på marknaderna.

Annonsfri läsning och möjlighet att dela din prenumeration med en vän eller familjemedlem ingår.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen