Azordegan: ”TV4 har dålig känsla för samtiden”
”Den nonchalanta attityd som TV4 visar upp tyder på att de är rätt världsfrånvända.” Det skriver musikjournalisten Ametist Azordegan i en debattartikel i Aftonbladet med anledning av de frågor som fick Adam Tensta att lämna TV4:s morgonsoffa mitt under direktsändning.
Att kanalen anlitade en youtubeprofil som uttryckt sig kränkande om svarta och sedan rev upp samarbetet var en dubbel förnedring, menar Azordegan. ”Hon kanske inte kunde ana konsekvenserna av sitt språk men ett av landets skickligaste produktionsbolag kan det”, skriver hon, och konstaterar att:
”TV4 har både genom sina initiativ och sitt bemötande i frågor som rör rasism visat att de har väldigt dålig känsla för samtiden.”
Bakgrund:
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen