Både pepp och utsatthet för unga i sociala medier

DN skriver om en färsk avhandling signerad pedagogen Liselotte Eek-Karlsson vid Linnéuniversitetet, som visar att en majoritet av alla unga får stöd och pepp av vänner i sociala medier. Enligt undersökningen svarar 60 procent av de tillfrågade ungdomarna att de både ger och får pepp via exempelvis Facebook eller Kik, en positiv aspekt av sociala medier som ofta försvinner i mediedebatten. Bara fyra procent uppger att de antingen känner sig kränkta eller kränker andra.
Samtidigt menar Liselotte Ee-Karlsson att ungdomar utsätter sig för en sårbarhet i sociala medier som gör det viktigt att hålla sig inom vissa ramar.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen