Belgiska Liège evakueras – vattnet kan stiga 1,5 meter
Invånarna i belgiska Liège, som ligger längs floden Meuse, uppmanas att lämna staden då vattennivån kan stiga 1,5 meter till följd av de kraftiga skyfallen och översvämningarna.
– Alla invånare i Liège som fortfarande har möjlighet att evakuera bör göra det. Om evakuering inte längre är möjlig råder vi invånarna att gå upp på övervåningen, lyder uttalandet från myndigheterna som tillägger att ”krissituationen är exceptionell.”
Staden har omkring 200 000 invånare.
Hittills har sex personer dött i de kraftiga översvämningarna i Belgien. Även grannlandet Tyskland är drabbat av kraftiga skyfall.
Liège
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen