Bergström: Vaccinmotstånd i Europa kan slå mot Sverige
Sverige kan i förlängningen komma att drabbas av det vaccinmotstånd som finns i flera europeiska länder. Det säger vaccinsamordnare Richard Bergström i SVT:s Aktuellt.
– Det är är inte bra och mycket oroväckande, säger han.
Bergström säger att Sverige på kort sikt samtidigt kan dra nytta av den låga vaccinationsviljan i andra länder eftersom Sverige då får fler doser levererade. Men på längre sikt kan det innebära att vi får hit smitta när ovaccinerade personer reser till Sverige.
– Så länge det pågår aktiv smittspridning, framförallt i vår närhet, så är det en fara för oss, säger han.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen