Bilbränder inte ovanligt många i Göteborg 2018
Antalet bilbränder i Göteborg var inte ovanligt många under 2018, trots flera omfattande bränder, rapporterar P4 Göteborg som hänvisar till statistik från polisen.
En händelse som sticker ut är när omkring 100 bilar brann under samma kväll runt om i Västsverige i somras. Att händelsen verkade vara samordnad och inträffade nära valet ledde även till ett stor medial uppmärksamhet.
– Vi konstaterar ju att bilbränderna har legat relativt konstant, men när det får sådant medialt fokus som de här bilbränderna fick så tenderar det till att bilden blir snarare att allt bara blir värre och värre, säger Erik Nord, polisområdeschef i Storgöteborg.
Tidigare
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen