Bildt: Inga illusioner om vad IS är och vad de vill
Under gårdagen kom uppgifter om att jihadistgruppen Islamiska staten har avrättat minst 80 män ur den yazidiska minoriteten i byn Kojo. Samtidigt ska 100 kvinnor ha kidnappats. Carl Bildt (M) säger till SvD att situationen är allvarlig.
– Jag har bara mediauppgifter, men det bekräftar den allvarliga bild som är i området. Man ska inte göra sig några illusioner om vad IS faktiskt är, vad de faktiskt gör och vad de faktiskt vill, säger utrikesministern
Bildt lyfter fram den resolution som FN:s säkerhetsråd antog under gårdagen som betydelsefull för en långsiktig strategi som ska att motverka jihadistgruppen. Han menar dock att IS framfart endast kan stoppas av Irak.
– Du kan stoppa en offensiv med en flygattack, men du kan aldrig besegra ett sådant här hot med en flygattack enbart. I grunden är det bara den irakiska armén som kan göra det, säger Carl Bildt.