Hem
(Ahn Young-joon / AP)

Bitcoin faller under 90000 dollar: Makroläget oroar

Bitcoin faller under 90 000-sträcket och handlas vid lunchtid kring 88 000 dollar. Det är kryptovalutans lägsta notering sedan i mitten av november i fjol, skriver Bloomberg.

Bitcoin-priset har backat runt 20 procent sedan Donald Trumps installation, vilket ses som ett tecken på att den ökade riskviljan i samband med USA-valet är på väg att klinga av.

Nedgången beror sannolikt på den bredare osäkerheten kring makroläget som har slagit mot finansmarknaderna de senaste dagarna, säger kryptobörsen Independent Reserves vd Adrian Przelozny.

Läs även

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen