Blodig ramadan får afghaner att stannar hemma i rädsla
Flera moskéer i Afghanistan har under fastemånaden Ramadan utsatts för dödliga terrorattentat. Id al-fitr, fastebrytandets högtid, som firas under söndagen är vanligtvis en stor högtid i landet. Men AFP rapporterar att många, i rädsla för nya attentat, väljer att stanna hemma i stället för att gå till moskén.
– Många unga och gamla personer har blivit martyrer. Afghanistans invånare har bara sorg, säger Kabulbon Ahmad Shah Hashemi som själv inte vill gå till moskén.
IS afghanska gren, ISIS-K, har tagit på sig många av attackerna. Någon exakt dödssiffra har inte sammanställts, men nyhetsrapporter tyder på närmare 100 döda.
Den dödligaste attacken under ramadan skedde i en moské i Kunduz. 36 personer dog i attentatet, som ingen ännu har tagit på sig.