Hem
Boisen – och svenskor i nya Fifa 16 (TT/EA Sports)

Boisen: Fifa 16 signalerar att kvinnan är luft

Att EA Sports fotbollsspel Fifa 16 efter 23 år lanserar kvinnliga fotbollsspelare är förvisso en glad nyhet, menar Expressens krönikör Frida Boisen. Som dock konstaterar att det finns smolk i bägaren:
”Synd att EA Sports inte vågade hela vägen. Att företaget i USA, Kanada och Australien placerade en kvinna och en man på omslaget. Men att kvinnans närvaro på europeiska omslaget förvandlades – till luft. För ja, den signalen spelar roll”, skriver hon.
Boisen drar paralleller till sagor och superhjältar och konstaterar att det alltid är män som är hjältarna som ska rädda de utsatta och hjälplösa kvinnorna.
Hon menar att en del är rädda för förändring:
”De tycker att vi ska fortsätta att berätta sagor, leka lekar, spela spel, driva företag, leva liv som går ut på att tjejer ska laga mat, stryka kläder eller bli räddade, medan männen vinner priser.”

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen