Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Bokmässan 2018.
Bokmässan 2018. (Fredrik Sandberg/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Bokmässan 2018

Bokmässan hämtar sig lite – 8 000 fler besök än 2017

Av Linnea Järkstig
Publicerad: 30 sep. 2018
ANNONS

Efter förra årets störtdykning har årets bokmässa återhämtat sig, skriver TT. I år hade mässan 85 371 besök vilket är en ökning med 8 000 från förra året.

– Det känns verkligen som att vi är tillbaka med starkt och rätt fokus på rätt innehåll, säger mässansvariga Frida Edman.

Förra året gjorde den högerextrema tidskriften Nya Tiders medverkan och nazistiska NMR:s demonstrationer att Bokmässan tappade 19 000 besök jämfört med 2016.

ANNONS
Edman: ”Vi har haft en ökning samtliga dagar, varav lördagen hade den största ökningen”
TT
Läs mer på Bokmässans sajt
bokmassan.se
Annons
Överraska med en höstbukett — Euroflorist levererar direkt till dörren samma dag
Euroflorist
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Bokmässan 2018BokmässanLitteratur

Guillou i bråk med Lidbeck: ”Obehaglig upplevelse”

Författarna Jan Guillou och Agnes Lidbeck har hamnat i ett kultursidesbråk efter ett misslyckat samtal på Bokmässan för några veckor sedan.

16 oktober 2018, 15.53
Jan Guillou och Agnes Lidbeck.

Deckardrottning: Svensk krim omöjlig att läsa

Den amerikanska deckardrottningen Donna Leon är inget stort fan av svensk kriminallitteratur. Det säger hon i en intervju med TT på Bokmässan i Göteborg.

30 september 2018, 08.32
Donna Leon, amerikansk deckarförfattare. Bokmässan i Göteborg. 

Emelie Schepp prisas för årets deckarförfattare

För tredje året i rad har Emelie Schepp utsetts till årets deckarförfattare på deckarfestivalen Crimetime, skriver TT.

29 september 2018, 22.34
Emelie Schepp.