Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
(-)
Politiska läget i Egypten

Bomb utanför Egyptens underrättelsetjänst

Av Hanna Åkesson
Publicerad: 19 okt. 2013

Egyptiska Ahram rapporterar att en bilbomb har exploderat utanför militärens underrättelsetjänst norr om Kairo. Enligt vittnen ska kraften varit så stark att en av väggarna ska ha kollapsat.

Bilbomb fick väggen att kollapsa
english.ahram.org.eg
Bilbomb i Egypten
TT
Annons
Sommardeal: upp till 30 % rabatt på utvalda hotell hos Elite
Elite Hotels
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen

Ryssland lovar spannmål till Egypten – kan handla om att kringå sanktioner

Rysslands president Vladimir Putin lovar att hjälpa Egypten med spannmål under landets ekonomiska kris, som förvärrats av kriget i Iran, skriver The New Arab.

6 april, 13.50
En bagare lägger upp tunnbrödet baladi utanför ett bageri i Kairo. Bröd har en central plats i både den egyptiska kulturen och ekonomin.

Egypten släcker ljuset vid nio: ”Inte vårt Kairo”

Kairo, som tidigare var känt för invånarnas sena vanor, släcker numera ljuset klockan nio på kvällen, skriver AFP.

6 april, 13.21
En man stänger ned sin tidigare nattöppna butik i Kairo.

Egypten välkomnar USA:s terrorklassning: ”Avgörande”

Egypten tar emot USA:s terrorklassning av Muslimska brödraskapet med öppna armar, rapporterar Al Jazeera.

14 januari, 00.25
Abdel Fattah al-Sisi.

Muslimska brödraskapet terrorklassas av USA

USA har terrorstämplat den sunnimuslimska religiösa och politiska rörelsen Muslimska brödraskapet, meddelar Al Jazeera.

14 januari, 00.25
Arkivbild visar organisationens nedstängda lokal i Jordanien.
Politiska läget i EgyptenEgypten